1 czerwca oficjalnie rusza sezon letni na Dojlidach. Oznacza to, że w zalewie będzie można się legalnie kąpać, a plażowiczów będą pilnować ratownicy.

Czysta woda, świeży piasek i nowe atrakcje. Dojlidy gotowe do sezonu

Słoneczna pogoda zachęca do wypraw nad wodę. Już od kilku tygodni nad zalewem dojlidzkim można spotkać plażowiczów, którzy korzystają ze słońca. Na razie jednak, przynajmniej oficjalnie, nie mogli się kąpać. Sezon letni rozpoczyna się bowiem dopiero od 1 czerwca i to wówczas na plaży pojawią się ratownicy.

Nowy tytuł, wyższe standardy

Od tego sezonu plaża miejska jest uznawana za kąpielisko, czyli będzie obiektem stale monitorowanym, odpowiednio zarządzanym i posiadającym wysokie standardy bezpieczeństwa. Wiadomo już, że woda w zalewie jest odpowiedniej jakości.

Wodę w zalewie zbadał już Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Podobnie jak w latach poprzednich nie miał żadnych zastrzeżeń i stwierdził, że woda nadaje się do kąpieli. W sezonie kąpielowym woda będzie badana jeszcze czterokrotnie (terminy zostały ustalone) oraz w przypadku zaistnienia sytuacji mogącej powodować pogorszenie jakości wody – informuje Anna Kopeć z BOSiR.

Jakość dojlidzkiej wody nie budzi zastrzeżeń, jednak korzystający z ośrodka narzekali na roślinność wodną. Dlatego drugi rok z rzędu akwen przeszedł ekologiczną rewitalizację. Proces nadzorował dr Marcin Sitarek. Jego ekologiczne preparaty powstały na bazie mikroorganizmów oraz bakterii kwasu mlekowego, które są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Dlatego są w pełni bezpieczne dla człowieka. Metoda ta wspiera naturalne procesy w ekosystemie i nie ingeruje w środowisko naturalne.

Po raz pierwszy na zastosowanie tej metody BOSiR zdecydował się rok temu. Dziś śmiało możemy stwierdzić, że roślinności wodnej jest mniej, a woda jest przejrzysta i pełna ryb, co powinno zadowolić wędkarzy – podkreśla dr Marcin Sitarek.

Odświeżona plaża

W tym roku plaża wzbogaciła się także o 150 ton świeżego piasku. Zainstalowano także nowe place zabaw dla dzieci, zakupiono rowery wodne. Działają już punkty gastronomiczne i restauracja. Zainwestowano także w dodatkowy sprzęt m.in. tuby głosowe, lornetki, wiatromierz, środki medyczne, tablice informacyjne i ostrzegawcze, łodzie ratownicze.

W wypożyczalni sprzętu pływającego na plażowiczów czekają: dwu- i czteroosobowe rowery wodne, kajaki, łodzie canoe, łodzie wiosłowe, łodzie żaglowe klasy Omega, deski windsurfingowe i smocze łodzie na 10 wioślarzy. Wypożyczalnia w sezonie letnim będzie czynna codziennie od godz. 9:00 do 20:00, sprzęt można wypożyczać do godz. 19:00. Ceny na wynajem sprzętu nie zmieniły się. Wypożyczalnia działać będzie aż do października.

Na Dojlidach dostępne są także kijki do nordic walking, rowery miejskie, rowery górskie zarówno dla dzieci jak i dorosłych, również z siedziskami dla najmłodszych. Na terenie znajduje się także siłownia na świeżym powietrzu, ścieżki spacerowe oraz miejsca na grilla i ognisko.

Startuje też sezon imprez
Sezon kąpielowy będzie trwał do 31 sierpnia. W tym czasie ośrodek będzie czynny w godz. 9:00-20:00. Wstęp jest płatny (2 zł bilet ulgowy, 4 zł bilet normalny, a bilety rodzinne od 1 do 6 zł).

W sezonie wiosenno-letnim Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, którzy zarządza obiektem, planuje sporo wydarzeń.

  • 7 czerwca: Bezpieczny wypoczynek nad wodą;
  • 9 czerwca: Mistrzostwa Dojlid w pływaniu i bieganiu iSwim iRun;
  • 24 czerwca: Bezpieczne wakacje na plaży miejskiej;
  • 30 czerwca, 7 lipca: Letnia Grand Prix w plażowej piłce siatkowej;
  • 7-8 lipca: Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Piłce Nożnej Plażowej w ramach Letniej Grand Prix 2018;
  • 21 lipca: Mistrzostwa Białegostoku w Siatkówce Plażowej;
  • 21-22 lipca: Mistrzostwa Wschodniej Polski w piłce nożnej plażowej;
  • 27-29 lipca Plaża Open – Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej;
  • 19 sierpnia: finał cyklu Elemental Triathlon Series.

Źródło: Białystok Online