Akwen kąpieliska Dojlidy został poddany procesowi rekultywacji. Po raz drugi zadanie powierzono to firmie ACS Poland Sp. z o. o. Ta wykorzystuje polską, innowacyjną i w pełni naturalną metodę opracowaną przez dr Marcina Sitarka – konsultanta ds. rewitalizacji zbiorników wodnych metodą biologiczną, szef Działu Technologicznego i jeden z udziałowców ACS Poland. Opracowane i stosowane przez zespół technologów firmy preparaty mikrobiologiczne wolne od GMO powstały na bazie mikroorganizmów oraz bakterii kwasu mlekowego, które są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Dlatego są w pełni bezpieczne dla człowieka. W przeciwieństwie do mechanicznego i chemicznego oczyszczania wody, metoda dr Sitarka wspiera naturalne procesy w ekosystemie i nie ingeruje w środowisko naturalne.
Woda w stawach dojlidzkich jest bardzo czysta. Istotne jest tu zmniejszenie nadmiaru roślinności wodnej – ocenia konsultant ds. rewitalizacji zbiorników wodnych metodą biologiczną. – Moja metoda polega m.in. na wprowadzeniu do wody mikroorganizmów. W ten sposób woda sama się oczyszcza.  Wszystkie działania zachodzą na poziomie mikrobiologicznym, natomiast efekty są widoczne na poziomie całego zbiornika – tłumaczy dr Sitarek.

Ekologiczne preparaty bardzo precyzyjnie są aplikowane w odpowiednie miejsca w zbiorniku Dojlidy. Dobierane są w zależności od panujących warunków i oczekiwanych efektów tak, by działały na różnych poziomach zanieczyszczenia, a jednocześnie zmieniały najbardziej kluczowe elementy środowiska wodnego – przyczyny powstawania złego stanu wody w zbiorniku.  Mikroorganizmy zawsze stanowią jeden z wielu elementów całego ekosystemu. Uzupełniają je rośliny wodne. Dlatego tak istotna jest współpraca i wzajemne uzupełnianie się mikroorganizmów i roślin.
Firma ACS Poland Sp. z o. o. tę metodę zastosowała już w ponad 350 zbiornikach wodnych w całej Polsce m.in. w zalewie w Siemiatyczach czy Zalewie Muchawka w Siedlcach. Przemysław Karwowski, prezes zarządu, podkreśla, że dotąd nie otrzymali żadnej reklamacji.
– Co ważne efekty tej w pełni naturalnej metody są trwałe. Kąpielisko Dojlidy jest tego najlepszym przykładem. Po raz pierwszy na zastosowanie tej metody BOSiR zdecydował się rok temu. Dziś śmiało możemy stwierdzić, że roślinności wodnej jest mniej, a woda jest przejrzysta i pełna ryb, co powinno zadowolić wędkarzy – podkreśla dr Sitarek.