Miliardy mikroorganizmów zasilą Jezioro Kozienickie. W dniach 12-13 czerwca przeprowadzone tam zostały innowacyjne, ale przede wszystkim bezpieczne zabiegi, które poprawią przejrzystość wody – dzięki temu będzie nie tylko czysta pod względem chemicznym (jak dotychczas), ale także poprawi się jej stan wizualny.

n_10005295

Od lat Sanepid prowadzi regularne badania wody w naszym kąpielisku i woda jest bardzo czysta. Pod względem chemicznym oceniona jest na trzy gwiazdki. Natomiast chcemy poprawić przejrzystość i klarowność wody, a także dotlenić akwen – mówi dyrektor Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu Marcin Zmitrowicz.

Autorska, sprawdzona metoda

Zabieg na jeziorze przeprowadziła firma ACS Poland. – Najprościej rzecz ujmując, oczyszczamy Jezioro Kozienickie za pomocą biologii. Używamy różnych preparatów mikrobiologicznych, które w naturalny sposób oczyszczą wodę, zlikwidują muł i zmniejszą zakwity glonów. (…) Mamy opracowane kilkanaście autorskich preparatów mikrobiologicznych, działających na różne źródła zanieczyszczeń w zbiornikach. To miliardy mikroorganizmów, nie tylko bakterii, które ze sobą współdziałają – mówi dr. inż. Marcin Sitarek, z-ca prezesa ACS Poland ds. badań i rozwoju.

Sam zabieg trwał dwa dni. Co ważne, jest on całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Nie wymaga ani zamykania zbiornika na czas trwania działań ani tym bardziej karencji po ich zakończeniu. Jest też tańszy i zdrowszy od zabiegów mechanicznych czy chemicznych.

Pierwsze efekty zobaczymy za 4-6 tygodni po jego zakończeniu. – Biologia potrzebuje czasu, tutaj nic nie dzieje się od razu. Zanim mikroorganizmy zagospodarują to wszystko co tu jest, musi minąć trochę czasu. Pełną kontrolę efektów i ocenę działań można przeprowadzić dopiero po upływie 12 miesięcy – to musi być pełen cykl. Kiedy miną wszystkie pory roku, będziemy mogli dopiero odpowiedzieć na pytania czy mikroorganizmy dobrze zasiedliły środowisko i czy wykonały swoją pracę – wyjaśnia Sitarek.

oczyszczanie stawów

Sprawdzeni fachowcy 

Firma ACS posiada ogromne doświadczenie w podobnych zabiegach. To interdyscyplinarny zespół, prowadzony przez fachowców z całego kraju – wśród ich współpracowników są naukowcy m.in. z AGH w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.

Oferujemy ekologiczne usługi w zakresie ochrony środowiska, jednym z nich jest właśnie biologiczna rekultywacja zbiorników wodnych. We wszystkich naszych technologiach zastosowanie mają tylko środki biologiczne, wolne od GMO. Na dzień dzisiejszy mamy zrekultywowane ponad 350 zbiorników wodnych w Polsce, m.in. w Siedlcach czy w Siemiatyczach – one nie nadawały się do kąpieli, a dziś mają pierwszą klasę czystości wody – podkreśla Przemysław Karwowski, prezes zarządu.

Co ciekawe, ACS jako jedyna Polska firma miała okazję wziąć udział – na zaproszenie władz Kazachstanu – w testach państwowych na wyłonienie przedsiębiorstwa, które zajmie się rekultywacją jeziora Mały Taldykol (o powierzchni 610 ha) w pobliżu Astany. – Zdaliśmy te testy, teraz czekamy na wyłonienie wykonawcy. To duży sukces polskiej firmy, bo do tej pory na Wschodzie korzystano głównie z usług Niemców, Francuzów czy Amerykanów – słyszymy od przedstawicieli firmy.

rekultywacja zbiorników wodnych

Sezon tuż, tuż

Lada dzień rozpocznie się sezon kąpieliskowy nad Jeziorem Kozienickim. Tradycyjnie rozpoczynamy pierwszego dnia wakacji, w tym roku jest to 24 czerwca i potrwa do 3 września, do zakończenia kozienickiego lata. Oczywiście będą ratownicy i zadbamy o bezpieczeństwo naszych kąpiących. Już dziś serdecznie zapraszamymówi Marcin Zmitrowicz.